Shiatsu

Co je shiatsu?

Shiatsu (v překladu tlak přes prsty) vznikla z nejstaršího lidového umění masáže a znamená manuelní usměrňování a harmonizování životní energie.

Masáž je jeden z nejdůležitějších elementů holistického léčení. Tak jako akupunktura, tak i Shiatsu zahrnuje stimulaci (avšak daleko jemněji) a uvolňuje průběh neviditelných drah, kterými proudí energie v těle. Energie může stagnovat a zablokovat se v místech, kde se akumuluje hlen, tuk, toxiny v krvi, v orgánech nebo v kloubech a způsobuje tak bolesti a ztuhlosti. Blokády jsou způsobovány dietní nerovnováhou, nedostatkem vhodné aktivity a duševní nerovnováhou. To souvisí s tokem energie a napomáhá nemocem.

Definice shiatsu: „Shiatsu je forma manuální terapie, při které se používají palce, prsty a dlaně, popřípadě další části těla, ale žádné mechanické nebo jiné nástroje k tlakovému působení na pokožku. Cílem této terapie je korigování chybných vnitřních funkcí, podpoření zdraví a odstranění určitých onemocnění.“

definice japonského ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí

Shiatsu se může dávat v různou dobu a na různých místech, jak pro dospělé, tak i pro děti. Každý z Vás může být schopný aplikovat základy tohoto jednoduchého, ale efektivního léčebného umění.

Zen-shiatsu je ...

Léčebná síla shiatsu

Je velice uvolňující a působí mimo jiné při těchto obtížích:

Někdy se nám naše emoce nedaří projevit a pak se ukládají do svalů, kde působí blokády průtoku energie, neboli zatvrdliny nebo stažení. Je to zpravidla nepříjemný, někdy bolestivý pocit, který se spolupodílí na únavě a nespokojenosti. Typickými projevy jsou roztěkanost, touha po změně, úniku, uvolnění.

V takových chvílích se utíkáme schovat do mazlivých rukou milujících bytostí, kde jsme hýčkáni, kde se cítíme milováni, kde jsme v bezpečí a můžeme být takovými jakými jsme doopravdy bez omezující přetvářky.

Jednou mě překvapilo prohlášení mého učitele Shiatsu, který řekl, že terapeuti si navzájem nekonkurují, protože jsou každý specifický v projevu a nabízí pomoc či podporu v jiné oblasti. Příkladem byl terapeut učitel, který klienta vyšetří a snaží se mu poskytnout (je-li to přáním zákazníka) doporučení jak omezit či změnit potíže, se kterými klient přichází, svépomocí. Příklad pokračoval popisem terapeutky, která dodávala klientce podporu cestou lásky. Objetím, hlazením,.... každý z nás má svou cestu a možnosti jak pomoci těm, kteří o to stojí.

Cítím, že mou doménou je pohyb a podpora na cestě seberealizace. Je mým velikým přáním, aby klient, který ke mně přichází, dokázal poznat sám sebe, podstatu svých potíží a po nějakém čase se naučil zvládat problémy sám natolik, že nebude závislý na pomoci od druhých.

Zdravotní tělesná cvičení spolu s dietologickými doporučeními (i rozbory stravovacích návyků a jejich důsledky v životě) a samozřejmě se samotným Shiatsu tvoří oblast, ve které se cítím doma. Pomáhám odstraňovat únavu a nespokojenost, podporuji prohloubení kontaktu s vlastním tělem a myslí. Jsem oporou v rozvoji osobnosti.

Pokud je třeba a klient na to přistoupí, tak se bavíme i na témata dětství, rodina, představy o seberealizaci, přání a sny, jejichž znalost mi pomáhá v diagnostice stavu klienta. Po zdravé úvaze doporučuji sérii „domácích úkolů“ pro ty, kdo chtějí mít svůj vývoj ve vlastních rukou a jsem k dispozici, je-li třeba.

Pokud není mé umění dostačující, doporučuji kolegy, jejichž specializací je jiná oblast.